Internetové gospelové rádio

... rád sa stávam tónom v piesni Tvojej

gradio@gradio.sk


Dnes je:

Google PageRank
© 2006-2023 Gradio

Živé vysielanie
Akcie


Súťaže
Rozhovor s víťazkou súťaže Gospeltalent Silviou Chlebovskou

Zdravím víťazku súťaže Gospeltalent :). Odkiaľ si sa dozvedela o súťaži Gospeltalent?

Poznala som Gospeltalent, ale nevedela som, že je ďalší ročník. To mi oznámila kamarátka Majka, ktorá bola takisto v súťaži, tak som si povedala, prečo nie.

Ktorému z finalistov by si dala hlas?
Mala som favoritov aj medzi tými, čo nepostúpili, no z finalistov, aj keď rapp veľmi nepočúvam, ma veľmi zaujali chlapci z Vogon Planet Express a ich Žalm 139.

Aký máš názor na to, ak si kapela zháňa "hlasovačov", ktorí ani ich tvorbu nikdy nepočuli? Rodina, príbuzní, kamaráti, celá dedina...
Je pravda, že by mali hlasujúci poznať, za čo hlasovali, no nemám nič proti, ak rodina a kamaráti vedia podporiť toho "svojho". Pri takomto štýle hlasovania je ťažké ustrážiť, podľa akých kritérií ľudia hlasujú.

Poznáš tvorbu predchádzajúcej víťazky Simony Martausovej? A Richarda Čanakyho, organizátora súťaže?
Samozrejme, počúvala som jej skladby a páči sa mi jej tvorba, myslím, že bola dobrým výsledkom minulého ročníka Gospeltalentu. Tvorba Richarda Čanakyho ma sprevádza od mala (v zbore), čo som pri niektorých piesňach ani netušila :).

Myslíš si, že by malo význam urobiť na Slovensku súťaž Gospeltalent v takom rozmere, žeby bola vysielaná aj v televízii?
Myslím si, že by to určite malo slušnú sledovanosť, ale neviem, či by som sa zapojila, mne osobne takýto spôsob vyhovuje viac, je to menej stresujúce.

Má podľa teba význam deliť hudbu na kresťanskú a profánnu (svetskú)?
Nepáči sa mi, že gospelová hudba sa berie za "menejcennú" v tom zmysle, že ľudia si myslia , že takýmto žánrom sa kapela (interprét) nepresadí tak, ako vo svetskej hudbe. No a toto rozdelenie je tiež subjektívne, lebo kresťanské hodnoty môžu byť v piesni zahrnuté, aj keď tam nie sú spomenuté konkrétne slová ako Boh a Ježiš.

Myslíš si, že kresťanská scéna zaostáva v kvalite za profánnou (svetskou)?
Určite nie, často mi príde dokonca ešte kvalitnejšia.

Čo je podľa teba príčinou, že neveriaci ľudia väčšinou odmietajú kresťanské kapely? Treba tu aplikovať pravidlo „Nehádžte perly sviniam“? Takýto argument majú totiž niektorí interpreti, ktorých tvorbu odmietlo alebo skritizovalo neveriace publikum...
Mám kamarátov, ktorí nie sú veriaci, ale túto hudbu neodsudzujú a vedia ju oceniť, hoci tým nežijú. Preto sa mi páčia gospelové piesne, ktoré hovoria o situáciách z každodenného života, lebo v nich sa nájde aj nekresťan. No vždy sa nájdu ľudia, ktorí to odmietajú, kritizujú a ihneď odsudzujú, čo neuznávam, ľudia sú rôzni.

Mala by sa kresťanská kapela snažiť koncertovať aj na „svetských“ festivaloch, nielen na kresťanských? Alebo stačí evanjelizovať veriacich, ísť s nimi viac „do hĺbky“ a neriskovať neúspech u neveriacich?
Úlohou kresťana je evanjelizovať aj tam, kde je riziko odmietnutia, no nič netreba preháňať, mohlo by to vyznieť násilne a vzbudiť „sektársky“ dojem. Ako vo všetkom, aj tu treba nájsť zlatú strednú cestu a povedať ľuďom o Bohu tak, aby to správne pochopili a sami sa pre Neho rozhodli. Myslím, že hudba je ten najlepší spôsob.

Myslíš si, že aj tvrdý rock či metal patria na kresťanskú scénu?
Každý má rád iný štýl hudby a gospel je hlavne o posolstve. A to, že je niekto kresťan, neznamená, že nemôže mať rád metal. Ja by som sa v metalovom gospely asi nenašla, no urcite by sa našli takí ľudia. :)

Je podľa teba na Slovensku dostatok kvalitných kapiel prinášajúcich „dobrú zvesť“?
Je ich dosť, no ešte viac je takých, o ktorých sa nevie, preto sa mi nápad Gospeltalentu (zviditeľnenia kresťaských kapiel / interprétov) veľmi páči.

Čo očakávaš od víťazstva v Gospeltalente?
Ja som nemala žiadne očakávania, keď som posielala svoju skladbu, čiže už momentálna situácia (postup do finále) prevýšila moje "neočakávania" :).

Čo by si vylepšila alebo zmenila na súťaži Gospeltalent?
Momentálne mi nič nenapadá, keď mi napadne, potom napíšem :).

autor: Vladimír Bis, www.gosamka.gospel.sk (15.06. 2011)